STOP oszustom

Drogi Czytelniku,
we czwartek 22 czerwca 2017 r. wybrałem się na zaproszenie redaktora Dariusza Maciejewskiego do Czytelni Naukowej nr IV Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Kolega Redaktor prowadził tam spotkanie autorskie z Bożeną Kultys z Bytomia nt. jej książki STOP oszustom.

Ta książka jest niezwykle społecznie potrzebna. Autorka ma duże doświadczenie w pomaganiu ludziom , którzy zostali oszukani. Niestety, w wielu wypadkach oszuści są tak przebiegli lub oszukane osoby za późno zgłaszają się o pomoc , że niewiele już można zrobić, aby sprawę odkręcić.

A możemy być oszukani właściwie na każdym kroku: w Internecie, podczas rozmowy telefonicznej czy w spotkaniu oko w oko z oszustem. Dla oszusta każde miejsce jest dobre, a ofiara starannie dobrana. Często sama – przez chciwość, naiwność bądź niewiedzę – pcha się w jego łapy. Pani Bożena przytaczała przykłady, gdy niewinna prośba o sms skutkowała kosztami kilkuset złotych.

Wiele innych przykładów znajdziesz w polecanej przeze mnie książce Bożeny Kultys. Na dodatek autorka prowadzi bardzo wartościowy portal www.stop-oszustom.pl. W nim na bieżąco znajdziesz przestrogi, gdzie mogą Cię oszukać np. na Facebooku (sic!) lub podstawiając Ci prawie identycznie wyglądającą fakturę do zapłacenia. Jeśli nie wykażesz czujności, nawet kiepski oszukaniec oskubie Cię bezlitośnie.

Cóż można w tej sytuacji poradzić? Jeśli chcesz żyć bezpiecznie, koniecznie zapoznaj się z przestrogami Autorki. Mam również nadzieję, że stosowne służby państwowe też zaczną lepiej pełnić swoją rolę, aby uniknąć oszustw na wielką skalę typu Amber Gold, SKOK itp.

PS
Pani Bożena kończy właśnie studia pedagogiczne. Jestem przekonany, że zacięcie dydaktyczne pozwoli jej dotrzeć do rzeszy potencjalnych ofiar oszustw zanim znajdą się w łapach naciągaczy i kanciarzy.

Pozdrawiam ku przestrodze,
Jerzy
www.poznajswojetalenty.pl
www.jekos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *