Siła w cierpliwości

Drogi Czytelniku
w ostatnią niedzielę, tj. 17.08.2008, brałem udział w Białymstoku w konferencji Myśleć Jak Milionerzy. Widzisz, tak to już jest, że jak Kamil Cebulski zaproponuje Ci wygłoszenie wykładu na takiej konferencji, to nie wypada odmówić. Więc powiedziałem „parę” słów nt. teorii 5 talentów.

Na tej konferencji swój wykład miał też Grzegorz Szczerba, dlatego razem na nią jechaliśmy i przy okazji mogliśmy pogadać o różnych biznesach. Znamy się od paru miesięcy „oko w oko”, a z Internetu jeszcze dłużej. Grzegorz opowiedział na MJM o bardzo ważnej sprawie, a mianowicie o cierpliwości w biznesie. Osobiście jestem pewien, że poruszony przez niego temat odnosi się również do sukcesów dnia codziennego.

Grzegorz wspominał swoje trudne początki. Od dawna mieszka w Wyszkowie i swego czasu widmo bezrobocia zaglądnęło mu poważnie w oczy. Pamiętaj, to było parę lat temu, a nie teraz, gdy firmy zaczęły poszukiwać pracowników.

Postanowił wystartować w biznes internetowy. Swoje pierwsze książki kupił za parędziesiąt złotych hurtem na wyprzedaży w księgarniach w Warszawie. Następnie sprzedał je z perypetiami na Allegro. Właśnie, wtedy po raz pierwszy wykazał się cierpliwością, bo przez wiele dni nikt tych książek nie kupował, ale on ich nie wycofał z aukcji i w końcu je sprzedał.

Powtórzył parę razy takie operacje, a gdy tylko ten mały biznesik pozwolił mu pokryć koszty ZUS, założył własną firmę. Potem małymi kroczkami zwiększał obroty wykorzystując nawet pieniądze swojej dziewczyny, obecnie żony Ewy, uzyskane przez nią jako odprawa przy zwolnieniu z pracy.

Jak widzisz, Grzegorz cały czas cierpliwie inwestował każdy grosz w swoją firmę. Nie wydał ani złotówki na konsumpcję typu wczasy, imprezy, samochody i inne bajery. Co najwyżej inwestował w siebie biorąc udział w wartościowych szkoleniach o optymalnej cenie.

Dzięki takiemu podejściu do biznesu – tym wyrzeczeniom – jego księgarnia internetowa stale się rozwija. W tej chwili już pęka w szwach w dotychczasowym lokalu. Gdy jechaliśmy do Białegostoku pokazał mi miejsce, gdzie stanie nowe lokum firmy. Grzegorz wszystko ma zaplanowane i cierpliwie realizuje swój plan. Tylko mu pozazdrościć konsekwencji.

Przykład Grzegorza pokazuje, jak w zrobieniu biznesu ważny jest Twój potencjał emocjonalny. Zauważ, że o sukcesie Grzegorza nie decydują pieniądze, układy, czy jakaś niewiarygodna wiedza, lecz mozolna praca i cierpliwe przezwyciężanie trudności.

Jak widzisz cierpliwość to ważny przymiot w biznesie. Ale powiedz sam, czy nie warto cierpliwie wykuwać swój sukces również w życiu codziennym. Czy zastanawiałeś się, że czasami brakuje Ci motywacji właśnie dlatego, że liczyłeś na szybsze efekty. W rezultacie, gdy tylko pojawiają się jakieś trudności opóźniające Twoje plany, od razu pojawia się zniechęcenie, a czasami i depresja.

A przecież uniknąłbyś tych negatywnych emocji, gdybyś postępował tak jak Grzegorz Szczerba: cierpliwie, a przez to skutecznie.

Z tego względu życzę Ci jak najwięcej cierpliwości , bo doprawdy w niej tkwi siła.

Pozdrawiam optymistycznie
Jerzy
www.poznajswojetalenty.pl
www.smakwody.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *