Pieniądze jak tlen

Drogi Czytelniku,
czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad widokiem kosmonauty z paczką zapałek na Księżycu? Masz rację, że byłby to absurdalny obraz. Dlaczego? Ano, po prostu, na tym jedynym naturalnym satelicie Ziemi brakuje tlenu. A zatem tam proces zapalenia zapałki nie zachodzi! Jaki jest zatem sens wyposażać kosmonautę w zapałki w drodze na Księżyc? Słusznie twierdzisz, że większego – a właściwie żadnego – sensu w tym nie ma. Przecież byłoby to zaprzeczeniem logiki!

Czy to, co jest zrozumiałe na Księżycu, jest zawsze tak samo rozumiane na Ziemi? Śmiem wątpić!

Nasunęła mi się ta gorzka refleksja po wielu rozmowach na temat pieniędzy. Wiesz, nigdy nie przypuszczałem, że aż tylu ludzi się ich panicznie boi. Tak, masz rację, że to też Cię dziwi. Ale takie są dotychczasowe wyniki ankiety, o której napisałem w tym felietonie. Być może jeszcze jej nie wypełniłeś, więc jeśli sprawa Cię interesuje, daj znać, a ja Ci wyślę „Ankietę milionera”.

Dlaczego uważam kwestie pieniędzy za tak istotną w Twoim życiu? Bo bez nich nie osiągniesz sukcesów! O tym za chwilę.

Niewiedza ludzi na temat posiadania pieniędzy jest ogromna. Właśnie z tego powodu ich im brakuje, bo nie wiedzą, gdzie i w jaki sposób się je zdobywa. Co więcej, dla swojej zguby nie chcą zgłębić tego tematu.

Są przekonani, że im pieniądze są niepotrzebne, że wystarczy mała stabilizacja typu domek nad morzem (za darmo?), że bogactwo niszczy uczucia, zabija miłość, psuje dzieci itp. Jeśli Ty też wyznajesz takie poglądy, przestań czytać ten wpis, bo szkoda Twojego czasu. Po prostu, nie jesteś w mojej grupie docelowej. Chcę, aby moje teksty czytali (a potem wcielali uzyskane informacje w życie!) ludzie, którzy mają – podobnie jak ja – pozytywny stosunek do pieniędzy. Bo dla mnie bez nich życie jest znacznie trudniejsze, zwłaszcza gdy pojawią się nieprzewidziane trudności.

Pytasz, czy widziałem biednych ludzi, którzy byli szczęśliwi? Owszem tak. Tyle tylko, że ich szczęście mnie nie ekscytuje, bo mam prawo do własnego. Podobnie zresztą jak Ty. A w moim – och, przepraszam – w naszym świecie, w którym dążymy do sukcesu, pieniądze są niezbędne. Bez nich Twój trwały sukces będzie tylko mrzonką.

Jakie są te elementy sukcesu? Pewnie Cię zdziwię, jednakże mimo to powiem wprost: dla mnie sukcesem jest proces, dzięki któremu uda się osiągnąć godziwe pieniądze (o czym wspomniałem wcześniej), dobry stan zdrowia (zarówno w warstwie fizycznej jak również psychicznej i duchowej) i oczywiście wspaniałe relacje międzyludzkie. To są te zręby sukcesu!

Czyżbyś był odmiennego zdania? Masz do tego prawo. Jednak zachęcałbym Cię do głębszych przemyśleń. Powiedz sam, czy możesz być w pełni zdrowy, gdy jesz byle co,  byle gdzie i byle kiedy? Tak się często dzieje, niestety, gdy harujesz, a i tak wciąż brak Ci pieniędzy. Tak samo bywa, gdy nerwowość spowodowana biedą i ograniczaniem potrzeb kładzie się cieniem na Twoich kontaktach z najbliższymi członkami rodziny, przyjaciółmi bądź współpracownikami.

Jak sam widzisz, brak pieniędzy zacznie Ci doskwierać prędzej czy później. Zrozum wreszcie, że nie masz co obrażać się na pieniądze. Przecież one same w sobie nie stanowią zagrożenia. Co najwyżej Twoja chciwość, żądza bogactwa wyłącznie dla siebie, zachłanność i pazerność zysku jest w tym wypadku problemem. To nie pieniądz sam w sobie jest zły, lecz chorobliwa miłość do niego!

Brutalna prawda brzmi następująco: Każdy sukces wymaga pieniędzy (czy Ci się to podoba czy nie!).

Jeśli to jest prawda, a uważam, że TAK, dostrzegasz już, że skoro proces palenia jest niemożliwy bez tlenu, to analogicznie sukcesu nie da się urzeczywistnić bez pieniędzy.  A zatem pieniądze do sukcesu są potrzebne jak tlen do spalania. Jeśli nie umiesz wytworzyć stałego dochodu, Twoje działania na drodze do osiągnięcia sukcesu z pewnością zakończą się krachem.

Zdaje sobie sprawę, że mój wywód z konieczności zawiera pewne skróty myślowe. Mniemam jednak, że zrozumienie przez Ciebie kwestii finansowej jako niezbędnego elementu sukcesu pomoże Ci bardzo uważnie spojrzeć na podejmowane przez Ciebie działania biznesowe, co w konsekwencji korzystnie wpłynie na Twoje zdobycze bogactwa, poprawę stanu zdrowia i polepszenie więzi z innymi ludźmi.

Życzę Ci obfitości w tych trzech elementach sukcesu: pieniądze, zdrowie, relacje

Pozdrawiam serdecznie,
Jerzy
www.poznajswojetalenty.pl

Jedna odpowiedź do “Pieniądze jak tlen”

  1. Ciekawy artykuł, bardzo podoba mi się podejście do tego zagadnienia tzn. pieniądza. Mogę powiedzieć ze swojego doświadczenia bardzo prostą rzecz, niekiedy ludzie mówią na pieniądze pieniążki i co ciekawe wszyscy Ci ludzie ich nie mają. Traktują je lekceważąco i (tak myślę) ich nie mają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *