Jak rozpoznać swój talent?

Drogi Czytelniku

Od czasu, gdy zostałem uznany za największego w kraju piewcę „teorii 5 talentów” często dostaję pytania zbliżone do tego w tytule. Bardzo mnie one cieszą, bo to oznacza, że ktoś znacznie wcześniej niż ja w swoim życiu zwrócił na ten temat uwagę.

Osobiście uważam, że własne talenty jest trudno rozpoznać u siebie. Dzieje się tak dlatego, że wykonywanie pewnych czynności przychodzi Ci tak łatwo. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że wynika ono właśnie z działania zgodnie z Twoimi naturalnymi predyspozycjami.

W rezultacie nie cenisz tego, co jest Twoim darem, bo wydaje Ci się to czymś tak oczywistym – czymś, co wszyscy mają. Tymczasem jest to Twój niepowtarzalny atut.

Widzisz, na dodatek nasz umysł jest dość elastyczny i czasami wyuczysz się niektórych umiejętności. Potem wydaje Ci się, że jesteś w nich utalentowany. W rzeczywistości tak działając możesz nawet na długi czas zagłuszyć wiedzę o swoim niepowtarzalnym talencie.

Żeby rozpoznać swój talent na pewno musisz poczynić dłuższe obserwacje samego siebie. Przeanalizuj, co lubisz robić i co sprawia Ci przyjemność, a jakie czynności Cię nudzą. Zapewne gdy wsłuchasz się w siebie, zaczniesz po pewnym czasie podejrzewać, jakie możesz mieć naturalne predyspozycje do czegoś. Zauważysz, jaki masz sposób myślenia i działania w określonych sytuacjach.

Podobnie jak przy wyznaczaniu celów powinieneś robić zapiski na swój temat. Rzekłbym, że wskazane jest, abyś prowadził regularny dziennik o sobie. To jest bardzo dobry sposób lepszego poznania siebie. Przy czym musisz sobie zdawać sprawę, że ten proces obserwacji może potrwać nawet kilka miesięcy.

Zdaję sobie sprawę, że ktoś z różnych powodów nie chce czekać tak długo. Dlatego wspólnie z Anią Laskowską proponujemy ludziom pójść na skróty. Organizujemy szkolenia, na których przygotowujemy uczestników do właściwego przeprowadzenia testu StrengthsFinder. Wtedy po kilku godzinach i to na piśmie masz odpowiedź, jakimi dysponujesz 5 głównymi talentami z 34, które zdefiniował Instytut Gallupa.

Mimo że od tego czasu minęło kilka miesięcy, nadal odczuwam olbrzymią satysfakcję, że wtedy udało mi się dowiedzieć, w czym jestem utalentowany. Jak widzisz nigdy nie jest za późno uzyskać tak bezcenną wiedzę o sobie.

Co więcej, gdy należysz do Pokolenia 50+ nie możesz sobie pozwolić na stratę czasu na jakiekolwiek eksperymenty życiowe. Możesz tylko iść jak taran w obszarze swoich naturalnych predyspozycji. Działając zgodnie z nimi osiągniesz z czasem poziom bliski doskonałości, a więc rzadko kto Ci dorówna.

Zapewne trudno Ci w tej chwili uwierzyć, ale w ten sposób uzyskasz znacznie lepsze rezultaty, niż gdybyś skupił się na poprawianiu własnych ułomności. Zatem zacznij szukać swoje talenty i zrób wszystko, abyś rozpoznał je jak najszybciej.

PS. Jako jeden z bonusów na naszym szkoleniu otrzymasz książkę „Teraz, odkryj swoje silne strony„. To w tej chwili ostatnie egzemplarze w Polsce!!!

Pozdrawiam optymistycznie
Jerzy
www.poznajswojetalenty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *