Jak poszukiwać swego talentu? cz. 1

Drogi Czytelniku
Niedawno Ewa zadała takie pytanie: mam problem ze znalezieniem swojego zadania, ustaleniem swoich talentów, niewątpliwie nie mogę narzekać a brak cech pozytywnych i zdolności, ale mam wrażenie , że tego o co chodzi nie poznałam, jak poszukiwać swego talentu?

Uważam, że nie uda mi się odpowiedzieć na to pytanie w jednym poście, dlatego temu nadałem nr 1. Ponadto z każdym dniem zwiększa się nam wszystkim zasób wiedzy, więc za każdym razem odpowiedzi mogą być trochę inne. Często zmienia się też punkt widzenia, gdy po jakimś czasie mamy inne refleksje.

Przekonałem się o tym, gdy odpowiadałem dwa razy na takie samo pytanie Grażyny: Jak rozpoznać talent, który daje radość, szczęście i pieniądze? Zrobiłem to specjalnie i przyznasz, że posty na ten sam temat „Czy wierzysz w to, co robisz?” i „Czy sam talent wystarczy?” trochę się różnią. Chociaż nie zmienia się ich przesłanie, to jednak dobór słów jest trochę inny.

Jeśli chodzi o poszukiwanie talentu – zdefiniowanego tak, jak dokonali tego Marcus Buckingham i Donald Clifton z Instytutu Gallupa – należy moim zdaniem wpierw „porozmawiać ze sobą”.

Obawiam się, że to nie najlepsze rozwiązanie Twojego problemu, że czekasz tylko na gotowe podpowiedzi o swoim talencie. Co więcej, byłoby bardzo źle, gdy w ogóle siebie nie znasz.

Czy liczysz na to, że osiągniesz sukces, jeśli zagadką dla siebie jesteś Ty sam? Któż, jak nie Ty, musi mieć doskonały, partnerski kontakt ze swoim „wnętrzem”! Nawet jeśli ktoś Ci pomoże odkryć Twoje talenty, Ty musisz zweryfikować ich prawdziwość i trafność diagnozy.

Zatem na początek zacznij analizować, w czym czujesz się mocny. Doprawdy, zobacz, w czym jesteś dobry, a których czynności nie cierpisz robić. Zapisz, co Ci sprawiło ostatnio radość i dało satysfakcję, że to perfekcyjnie wykonałeś. Może znasz jakieś życzliwe opinie o sobie. Czy się z nimi zgadzasz, czy też uważasz, że są błędne? Na podstawie czego tak twierdzisz?

Jak widzisz, powinieneś zacząć „zbliżać” się do siebie, bo to znacznie poprawi twój potencjał emocjonalny. Przestań żyć w nieświadomości swojej wartości. Na razie skup się na tym, co Ci się u siebie podoba i co chciałbyś widzieć u innych ludzi.

PS. Wanda Loskot zapowiedziała, że w lipcu zrobi zapisy do Klubu Przedsiębiorcy. One będą trwać krótko. Najwyżej parę dni. Już teraz proponuję Ci sprawdzić, czy masz odpowiednią kartę kredytową i zapisać się na listę mailingową.

Pozdrawiam optymistycznie
Jerzy
www.poznajswojetalenty.pl

Jedna odpowiedź do “Jak poszukiwać swego talentu? cz. 1”

  1. Śledzę w internecie już od paru lat popularne artykuły na temat sukcesu i samorozwoju. Myślałem, ze niewiele rzeczy jest mnie w stanie zaskoczyć lub poruszyć. Przedstawione powyżej informacje o talentach bardzo mnie zainteresowały i pomogły uwierzyć we własne. Dziękuję i pozdrawiam również optymistycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *