Energia z talentów

Drogi Czytelniku
Pan Michał zadał takie oto ciekawe pytanie: „Czy moje talenty dodadzą mi nieograniczonej energii do działania?

Ani chwili nie zawaham się odpowiedzieć na nie twierdząco. Na tym właśnie polega idea lansowana przez Markusa Buckinghama i Donalda Cliftona z Instytutu Gallupa w książce „Teraz odkryj swoje silne strony”. Oni, podobnie zresztą jak wcześniej Peter Drucker, uważają, że należy rozwijać swoje silne strony wykorzystując dane nam talenty, a odpuścić sobie słabości.

Widzisz to jest tak, że w toku rozwoju między 3 a 16 rokiem życia Twój umysł uzyskuje taką konfigurację, że pewne trasy przekazywania informacji są szczególnie uprzywilejowane, a inne zanikają. Czyli jedne połączenia neuronów są bardzo aktywne, a inne giną. Jednym słowem zostajesz wyposażony w swoje indywidualne cechy, owe talenty stanowiące charakterystyczne dla Ciebie wzorce zachowania i myślenia.

M. Buckingham i D. O. Clifton uważają, że ze zdefiniowanych przez nich 34 talentów, każdy z nas ma tylko 5 dominujących. Tak powstała „teoria 5 talentów„, której jestem wielkim zwolennikiem.

Zatem jeśli tylko poznasz swoje talenty, lepiej zrozumiesz siebie i zapewne inaczej zaczniesz funkcjonować w swoim życiu. Wszystko zależy od Ciebie, co postanowisz.

Masz bowiem 2 wyjścia: albo nadal próbować być we wszystkim dobry i poprawiać swoje słabości, albo uznać, że nie jesteś doskonały i skupić się tylko na tym obszarze działań, gdzie możesz wykorzystać swoje przynależne talenty. Osobiście wybrałem to drugie rozwiązanie! Dlaczego?

Właśnie między innymi z tego powodu, że działając w zgodzie ze swoimi talentami znajdujesz wewnętrzną, niewyczerpalną energię do realizacji postawionych sobie celów. Dzieje się tak, bo funkcjonując zgodnie z „torami myślenia” Twojego mózgu nie dopada Cię efekt wypalenia. To mózg jest źródłem Twojej niespożytej energii.

Zauważ, ilu wspaniałych i wykształconych menedżerów w kwiecie rozwoju kariery nagle czuje się zniechęconych do życia. To proste, z badań wynika, że tylko 20% z nich ma biologiczne predyspozycje być menedżerami.

Nauczyli się nimi być, bo nasz umysł jest elastyczny. I w związku z tym strasznie męczą się pełnić funkcje, których nie powinni. Z tego powodu swoje frustracje i niedowartościowanie wylewają na podwładnych.

Jednak przeznaczeni są do czego innego. Oczywiście ja nie wiem do czego i oni też nie wiedzą, bo nie potrafili wczuć się w siebie i odkryć swoje powołanie bądź nie skorzystali z pomocy innych. O ileż byliby szczęśliwsi i wydajniejsi, gdyby działali w obszarze, do którego mają przygotowany mózg.

Z Anią Laskowską przeprowadziliśmy kilka szkoleń, na których uczestnicy uzyskali na piśmie informację, jakimi dysponują talentami. Cóż to był za widok zobaczyć rozradowanych ludzi, którzy poznali tajemnicę najlepiej strzeżoną przed samym sobą!

Są już nowi chętni na to szkolenie, więc prawdopodobnie zrobimy je w maju. Między innymi po to, aby znowu zobaczyć uszczęśliwionych ludzi po jego ukończeniu, bo to nam też dodaje sił.

PS. Po raz pierwszy o wykorzystaniu swoich talentów usłyszałem u Wandy Loskot. Może i Ty znajdziesz jakieś inspiracje z jej tekstów i szkoleń?

Pozdrawiam optymistycznie
Jerzy Kostowski
www.poznajswojetalenty.pl

Jedna odpowiedź do “Energia z talentów”

 1. Witam Pana,
  Bardzo uważnie śledzę zapisy w Pana blogu. Stanowią one dla mnie bardzo cenne źródło do refleksji a przede wszystkim do działania nakierowanego na poznanie swoich silnych stron.
  Dzięki przypadkowi a w zasadzie wypadkowi narciarskiemu, który mnie „usidlił”, znalazłam wreszcie czas na to co istotne, czyli na retropsekcję i podsumowanie swoich dotychczasowych osiągnięć.
  Główny wniosek jest taki, że niezbyt dobrze znam swoje mocne strony a co za tym idzie nie mogę ich w pełni wykorzystać. Postanowiłam, że chcę to zmienić i przekuć swoje naturalne predyspozycje na sukces.
  Czas teraz na: pierwszy krok, czyli poznać siebie. Widzę, że wymaga to dużej odwagi spojrzenia w głąb siebie i w powiedzeniu samemu sobie, co tak naprawdę przychodzi mi z naturalną łatwością i co stanowi „rys” mojej osobowości. Właśnie nad tym chcę się teraz skoncentrować.

  W związku z tym mam do Pana pytanie i jednocześnie prośbę o pomoc, czy przytaczana przez Pana pozycja Markusa Buckinghama i Donalda Cliftona “Teraz odkryj swoje silne strony” jest obecnie gdziekolwiek dostępna.

  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Pozdrawiam serdecznie
  Izabela Furmańska-Matusiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *