Droga do Przywództwa własnego

Codziennie stajemy przed wyborami, które wpływają na nasze życie. Czy umiemy podejmować właściwe decyzje? Czy aby nie paraliżuje nas lęk przed nieznanym i przez to zwlekamy? Czy zastanawiamy się, co zależy od nas, a na co nie mamy wpływu? W jaki sposób powinniśmy nabierać mądrości, która pozwoli nam rozróżniać, co jest dla nas w dłuższej perspektywie dobre, a co może sprowadzić nas na manowce? Przyjrzyjmy się tym pytaniom z pozycji szczególnego lidera – Siebie samego. To przybliży nas do zrozumienia, czym jest Przywództwo własne

Pisałem już o tym, że w życiu chodzi o to, aby stać się człowiekiem szczęśliwym. Uważam, że można taki stan osiągnąć tylko wtedy, gdy umiemy radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami i wyzwaniami. Tylko kto miałby Ci pokazać, jak to robić, gdy giną kolejne autorytety? Nowych nie widać, bo podsuwane przez środki masowego przekazu wzorce są na przykład dla mnie wyjątkowo nieatrakcyjne. 

To wspaniale mieć swojego mentora. A co, jeśli jeszcze go nie znalazłeś? Co gorsza, nie zanosi się, że na niego szybko natrafisz. Czy to przekreśla Twoje dążenia za celami, które sobie wyznaczyłeś? Nie! Dasz radę odkryć sensowne rozwiązanie w tej niezręcznej sytuacji. I wcale nie mam na myśli korzystanie z usług renomowanego coacha. To też nie gwarantuje odniesienia sukcesu.

Potrzeba odwagi, aby o tym szczerze mówić, zwłaszcza ze sobą. W tym wewnętrznym dialogu jeden głos z pewnością podsuwa Ci myśl,  że należy jak najszybciej podjąć określone działania. Jednocześnie inny głosik odwodzi Cię od tej myśli.

Nie znam Twojej konkretnej sytuacji życiowej. Może straciłeś pracę lub "tylko" jesteś zagrożony redukcją etatu? Może interesy nie idą tak dobrze jak kiedyś, bo zmienił się rynek, a Ty przeinwestowałeś? Może wpakowałeś się w nieudane inwestycje finansowe? Może dorastają Ci dzieci, z którymi coraz trudniej Ci się porozumieć? Może nadchodzi emerytura, a Ty czujesz się niespełniony? Może …?  Może …? Może …? Pytania rodzą się jedno za drugim.

Powtarzam, nie znam Twojej konkretnej sytuacji życiowej. Ale wiem, co możesz odczuwać, bo sam przeżywałem podobne rozterki dziesięć lat temu. Dodam Ci jeszcze jedną prawdę. Raczej nie licz na to, że ktoś wyciągnie Ci pomocną dłoń. Jeśli coś takiego się zdarzy, jesteś wyjątkowym szczęściarzem. Przygotuj się psychicznie na to, że ze swoimi problemami będziesz zmagał się sam.

Gdy dopadną Cię wspomniane powyżej okoliczności, masz dwa wyjścia: albo użalać się nad sobą, albo stawić czoła nowej sytuacji.

W pierwszym przypadku odsuwasz od siebie ważne decyzje. Potem będziesz je musiał podjąć w jeszcze gorszych warunkach. Może nawet robisz ruchy pozorne: konsultacje u terapeutów lub doradców zawodowych, rejestracja w pośredniaku, rozsyłanie cv, wertowanie forów internetowych itp. Wszystko po to, aby wykazać, że świat zewnętrzny jest niesprawiedliwy i Ty stałeś się jego ofiarą.

W drugim przypadku intensywnie szukasz rozwiązań. Przyjmujesz odpowiedzialność za to, co się zdarzyło. Zamiast szukać winnych, zastanawiasz się, co musisz zmienić w sobie, aby następnym razem w podobnej sytuacji lepiej sobie poradzić. Czasami nawet przyjmujesz z ulgą decyzje, które ktoś za Ciebie podjął, bo dostrzegasz nadzieję na rozpoczęcie ciekawszego życia. 

Zatem fakty są bezsporne: oto nadeszła pora, aby dokonać mądrego wyboru, korzystając z danej Ci wolności decyzji. Nikt tego nie zrobi za Ciebie. To Twój przywilej!

Jeśli wierzysz , że  jesteś w stanie zrobić więcej niż inni, to oznacza, że doceniasz siebie. Może na razie ta myśl  jest nieśmiała, lecz już zakiełkowała. Teraz trzeba ją umiejętnie pielęgnować, abyś stawał się lepszy , niż byłeś kiedyś.  Chociaż wtedy wydawało Ci się, że to jest apogeum Twoich możliwości. Poza tym nie każdy upadek to przegrana. Na zdjęciu poniżej widać, że za chwilę nastąpi przyłożenie piłki, a tym samym drużyna zdobędzie punkty. Może nawet zwycięskie!

W takim razie co trzeba zrobić, żeby przekuć porażkę w sukces, czyli innymi słowy jak podnieść się po upadku i stabilnie stanąć na nogi?

Chciałbym zaproponować niedoceniane rozwiązanie: bądź dla siebie wzorcem do naśladowania! Przecież Ty też możesz stać się autorytetem w określonej dziedzinie! To tylko kwestia decyzji, w czym będziesz najlepszy, i podjęcie działań prowadzących do tego celu. W ten sposób nie tylko wyzwolisz się z ograniczeń i uruchomisz swoje rezerwy potencjału, lecz także pomożesz dokonać tego samego ludziom z Twojego kręgu wpływu. Czyż to nie wspaniała idea? Nazwałem ją Przywództwo własne.

Jak rozumieć to nowe pojęcie? Czym ono jest? Na czym polega jego definicja? Przywództwo własne to wyuczona umiejętność zarządzania sobą, aby stać się liderem dla samego siebie i umieć przewodzić sobie w czasie własnej przemiany

Zdecydowałem się przybliżyć Słuchaczom zagadnienie Przywództwa własnego podczas moich kilku najbliższych webinarów.  Zazwyczaj odbywają się one we wtorek w godz. 20-21. Oczywiście to, o czym na nich mówię, jest cały czas zbieżne z treścią mojej książki Przywilej wyboru.

Pobierz bezpłatnie dwa rozdziały, korzystając z tego linku. Zachęcam do przeczytania.

Żyję już wystarczająco długo, aby Cię zapewnić, że Twoje i moje życie będzie się zmieniało. To jest pewnik! Amerykański psychiatra i pisarz Morgan Scott Peck ujął to w słowach:

"Życie to ciąg problemów. Będziemy na nie narzekać, czy raczej weźmiemy się za ich rozwiązanie?"

Wbrew pozorom to bardzo optymistyczne motto życiowe.  Ono uzmysławia nam, jak dużo zależy od nas. Oczywiście łatwiej jest godzić się na to, co nas spotyka i lizać rany po niepowodzeniach, czekając na nowe. Ja jednak wolę zdecydowanie bardziej skorzystać z Przywództwa własnego, aby nauczyć się sterować swoim życiem. Dopóki nie znalazłeś swojego mentora lub dobrego coacha, Ty sam możesz wskazać sobie właściwy kierunek podążania za marzeniami. To one dadzą Ci  motywację do działania. Ty sam potrafisz obserwować, czy jesteś na właściwej drodze. Bez Przywództwa własnego jest zdecydowanie trudniej!

Zdaję sobie sprawę, że dokonanie głębokich zmian w dotychczasowym stylu życia, gdzie mamy swoje zobowiązania, przyzwyczajenia, poglądy, przekonania czy wypracowane rytuały oraz przebywanie w środowisku osób, które nas bez przerwy oceniają, nie jest łatwe. Dlatego dopóki nie zaakceptujesz, że nie zmienisz swojej przeszłości, trudno wieszczyć Ci udaną przyszłość.

To, co robiłeś do tej pory, ukształtowało Cię do poziomu, który teraz reprezentujesz. Być może to Ci wystarcza. Mimo to zachęcam Cię, aby zacząć zbierać nową wiedzę i nowe doświadczenia. Dotychczasowe doświadczenia i wiedza wystarczą Ci w najlepszym przypadku do utrzymania tego, co już masz. Bądź za to wdzięczny.

Jeśli jednak pragniesz od życia więcej, bo chcesz żyć zgodnie ze swoimi wartościami, czuć się spełnionym, wykorzystywać czas na to, co lubisz robić, nadeszła pora wytyczyć nowy kierunek rozwoju i działania. Z pewnością pomoże Ci w tym Przywództwo własne z dwóch powodów.

Po pierwsze, jesteś emocjonalnie związany z tym, na co się zdecydujesz. To nie jest wymysł coacha, doradcy, sąsiada czy kogokolwiek, tylko Twój własny wybór wynikający z wzięcia pełnej odpowiedzialności za swoje życie. Po drugie, tylko Ty możesz stwierdzić, czy to, na co się zdecydowałeś, sprawia Ci radość, daje poczucie satysfakcji i na nowo kształtuje Twój charakter. Tym samym zagłuszysz negatywny głosik, który daje Ci podszepty, aby zejść z wybranej drogi.

Przywództwo własne jest atrakcyjną koncepcją poradzenia sobie z trudami życia, ponieważ wszystko jest w Twoich rękach. Nie jesteś uzależniony od ośrodków naukowych, skupisk miejskich, wymogów biurokratycznych, ram czasowych czy pokładów kapitału. Twoim orężem są wyselekcjonowane książki, e-booki, wartościowe nagrania, pouczające seminaria/konferencje czy krótkie konsultacje u praktyków. W ten sposób szybko stajesz się ekspertem w dziedzinie, której chcesz się poświęcić. 

Proszę, przemyśl dokładnie i wnikliwie przedstawioną ideę Przywództwa własnego. Wyrób sobie własne zdanie na temat tej koncepcji. Jeśli bardzo poważnie rozważasz wprowadzenie zmian w życiu lub już zachodzi taka konieczność, rozważ tę możliwość. Z pewnością czeka Cię okres wytężonej pracy nad sobą. Ale rezultaty przejdą najśmielsze oczekiwania – korzystne zmiany obejmą wszystkie obszary Twoje życia.

Tego Ci życzę!


Pozdrawiam przywódczo,
Jerzy
www.poznajswojetalenty.pl
www.jekos.pl

 

 


Kliknij w okładkę książki,
aby pobrać dwa rozdziały.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *