Być Więcej

Drogi Czytelniku,
trzy dni temu, w ostatnią niedzielę lipca,  dzięki Bogdanowi Falickiemu, niestrudzonemu kreatorowi wydarzeń kulturalnych, poznałem panią prezes Monikę Gawrylak. Prowadzi ona od kilkunastu miesięcy Fundację Dla Kultury i Rozwoju Osobistego BYĆ WIĘCEJ. Cóż za fantastyczne zestawienie słów! No i ta nazwa jak tytuł dzisiejszego wpisu – pomysł przyjaciółki pani Prezes.

Fundacja mieści się w pałacu Rudno. Pałac Rudno-1Administracyjnie to teren miejscowości Kołbiel, a więc nie tak znowu daleko od Warszawy w drodze na Lublin. I pomyśleć, że ten obiekt prawdopodobnie uległby ruinie, jak wiele innych tego typu pałaców, gdyby nie nabyła go od syndyka pani Prezes wraz z mężem. Kilka lat remontu i potem przywracanie go do świetności to już zupełnie inna historia. Wykonałem swój dom własnymi rękami, więc zdaję sobie sprawę, jaki to musiał być wysiłek finansowy i organizacyjny w przypadku pałacu, zwłaszcza gdy ma się na karku konserwatora zabytków.

Pani Prezes mimo braku formalnego wykształcenia artystycznego znakomicie śpiewa i rysuje. To „dziełko” zrobiła za pomocą dwóch długopisów: czarnego i czerwonego.RysunekMG-1 Jest miłośniczką twórczości Marka Grechuty. Wiadomo już, że 13 lipca 2014 r. dla uczczenia jego pamięci odbędzie się w pałacu Rudno niezwykle ciekawy koncert i wernisaż z udziałem artystów wszelakich. Już dziś zarezerwuj sobie czas.

Zachwyciła mnie koncepcja działalności fundacji. Cóż, pałac mieści się w rejonie, z którego rzadko kto wybierze się do stolicy na wydarzenia artystyczne choćby z przyczyn finansowych lub braku takiej potrzeby. Dlatego pani Prezes ściąga do siebie artystów, aby mieszkańcy, często po raz pierwszy w życiu, mogli – mając wstęp wolny –  kontaktować się na żywo z twórcami najwyższej próby i ich twórczością.

To fantastyczny sposób ożywienia środowiska małomiasteczkowego i wiejskiego . Przecież z pewnością są tam ludzie, którzy skrywają swoje talenty. Gdy oswoją się z obecnością ludzi, do których wcześniej nie mieli dostępu i przy okazji podniosą swoją samoocenę, może z tego odpalić prawdziwa orgia pomysłów na różnorodną działalność i inicjatywy.

To z pewnością będzie największa satysfakcja dla pani prezes Moniki Gawrylak, gdy dzięki swoim zachętom zobaczy jak ludzie potrafią dążyć do rozwoju osobistego i środowiska, w którym funkcjonują. Cisną mi się na usta słowa „żeby zrobić coś, trzeba być kimś” autorstwa niemieckiego dramaturga, poety i prozaika Johanna Wolfganga von Goethego. One jak ulał pasują do działań pani Prezes.

Jeśli możesz, wesprzyj jak najszybciej działania działania jej i fundacji BYĆ WIĘCEJ, bo to inicjatywa ze wszech miar godna polecenia i promowania.

Pozdrawiam serdecznie,
Jerzy
www.poznajswojetalenty.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *